Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Jeśli chcesz kupić obrączki ślubne Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże małżonków do końca życia, a symbolem ich wierności, uczucia i oddania są obrączki.

Obrączki – element sakramentu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią obrzędu zaślubin. Mało osób wie natomiast, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilkaset lat później. I choć wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład na Słowenii, w Szwecji, w Wielkiej Brytanii albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna finansować ich kupna, bo jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z miedzi, obecnie ze złota i platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatnym designem. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały siłę miłości. Dziś do ich stworzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają też nierzadko w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]