Jak efektywnie pracować w domu?

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy w biurze. Nierzadko była jakąś formą benefitu dla pracownika. Dzisiaj przez nadal trwający stan pandemii wielu z nas wysłano na tzw. home office. Jednak nie każdy umie poradzić sobie z takim systemem pracy. Clue stanowi właściwa organizacja. Jak w związku z tym skutecznie wykonywać pracę w home office?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, mnóstwo firm zdecydowało się przejść na systemem home office. Dla części pracowników, którzy nie mieli przedtem doświadczenia z takim trybem pracy, skuteczna organizacja czasu jest ogromnym wyzwaniem, bo wymusza zastosowanie kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić wady związane z pracą zdalną?

Na wstępie należy zorganizować sobie wygodne miejsce do pracy. W pożądanych okolicznościach jest to pokój przeznaczony tylko do niej. Jednakże nie w każdym domu jest to wykonalne. Niekiedy mamy jedynie minimum przestrzeni na ustawienie biurka czy stolik i to też się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, żeby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Naturalnie musimy również zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie posiadasz na wyposażeniu mieszkania stosownego biurka czy krzesła to rekomendujemy rozważyć jego zakup z drugiej ręki czy też przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Odpowiednie planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina oraz sumienność w realizowaniu zadań. Starajmy działać tak samo, jak w czasie pracy w firmie. Gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Warto mieć na uwadze, żeby w godzinach pracy nie wykonywać innych obowiązków. Optymalną metodą na skupienie się na pracy jest wyciszenie notyfikacji z mediów społecznościowych oraz zastosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między kolejnymi czynnościami.

Dress code a praca w domu

Cały dzień spędzony w piżamie mimo, że brzmi świetnie, może mieć negatywny wpływ na nasze zaangażowanie. Codzienne ciuchy mogą może być tak wygodny, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu zapobiec warto zadbać o swój wygląd, zwłaszcza jeżeli w trakcie pracy prowadzone są konsultacje przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji między współpracownikami

W przypadku przejścia na zmiany pracy na system zdalny znikają ceremoniały biurowe np. poranne rozmowa przy śniadaniu, wspólne wyjście na lunch czy dojazd. Do utrzymania koleżeńskich relacji ze współpracownikami warto wykorzystać darmowych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności skomunikowania się jednocześnie z dużą grupą pracowników, wygodniejsze będzie zebranie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z biura też tematów prywatnych. W pracy z domu niezwykle ważne jest znalezienie komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy rzadko spotykamy z innymi znajomymi.