Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silnik prądu stałego.
Mnóstwo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Malutkie lub ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb życia i pracy, lecz statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te urządzenia, ani z jakich modułów złożone są.
Co trzeba wiedzieć o silnikach DC?
Zadaniem silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Michael Faraday, Zénobe Gramme oraz Gaston Planté. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego stojana, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora i szczotek. Współcześnie często używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są powszechnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezszelestne działanie.
Gdzie korzysta się z silników elektrycznych DC?
Teza, iż silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są modułem sterowanych radiowo samochodzików i pociągów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie damy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczki DC wykorzystują także miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki prądu stałego o niskiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od szanowanych marek.
Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]