Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?

Więcej informacji o filtrze minipleat
Nie ma co się oszukiwać: stan powietrza w Polsce nie jest najlepszy. Pod tym względem nasz kraj plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pośród członków Unii Europejskiej. Codziennie emitowane są nowe raporty o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów PM10 oraz PM2.5 i z tej przyczyny też bezustannie poszukiwane są skuteczne metody, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, głównie w obiektach, gdzie utrzymanie sterylności powietrza jest niezmiernie istotne (np. w szpitalnych salach intensywnej terapii).
Uniwersalne filtry dokładne typu mini-pleat
Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i wykorzystywane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne między innymi w pokojowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W wentylacjach zakładanych w urzędach, budynkach mieszkalnych lub biurowcach znakomicie zdadzą egzamin filtry dokładne mini-pleat, które zależnie od klasy poradzą sobie z wyłapywaniem pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki są składową smogu. Nie są dla nich przeszkodą też takie zanieczyszczenia, jak włókna, zarodniki grzybów bądź dym tytoniowy. Kupując filtry dokładne F7 lub F9 wypada sprawdzić nie tylko ich skuteczność, ale też jakość ich konstrukcji. Te produkowane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa mają ramę ze stali ocynkowanej, która charakteryzuje się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz złe warunki atmosferyczne (jak wysoki poziom temperatury, wilgoci). Skuteczny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego chroniony jest po stronie wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach minipleat papier filtrujący złożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest klejem z tworzywa sztucznego, co powoduje, iż produkty te posiadają znaczną żywotność. Filtry minipleat dostępne są w kilkunastu rozmiarach dostosowanych do potrzeb każdego odbiorcy.
Filtry HEPA H13 oraz H14 – sprawna filtracja w wymagających warunkach
Do zastosowań przemysłowych wymagane są z kolei filtry o znacznie wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy wkładu filtracyjnego są w nich oddzielone w regularnych odstępach przez separatory z aluminium, a mocna obudowa, również wyprodukowana z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wilgoć i zmiany temperatury, co umożliwia sprawną pracę w ciężkich warunkach (aż do 80°C). Filtry tego rodzaju wykorzystywane są tam, gdzie należy zachować najwyższe normy czystości powietrza, np. na liniach produkcyjnych w branży spożywczej.
Fotografia pochodzi ze strony marss.pl.
Nasze dane kontaktowe:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46