Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o biopsji fuzyjnej, znajdziesz na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów oraz kształtu do kasztana. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Pozwala to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Żeby natomiast mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który z reguły trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]