Blefaroplastyka – o zabiegu korekty powiek górnych

Plastyka powiek jest wyjściem dla osób, które odczuwają dotkliwy dyskomfort z powodu ich opadania. Dlatego że tkanka powiek jest niezmiernie cienka, całkiem szybko ulega procesowi starzenia, traci z czasem elastynę i kolagen, co skutkuje jej zwiotczeniem. Lecz opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą wyłącznie starszych ludzi. Częstokroć na tę przypadłość z przyczyn genetycznych cierpią też osoby w młodym wieku.

Kiedy plastyka powiek jest uzasadniona?

Proces starzenia się tkanek jest nieunikniony i nowoczesna medycyna nie osiągnęła wciąż etapu, który pozwoliłby go zupełnie wstrzymać. Opadające powieki są wobec tego typowym rezultatem utraty przez skórę sprężystości. Przeważnie opadające powieki są jedynie kwestią estetyczną, bo sprawia, że twarz wygląda na niezmiernie zmęczoną. Aczkolwiek liczni pacjenci zapisują się na korektę z powodów leczniczych – opadające powieki przyczyniają się do głębokiego zmęczenia oczu, częstego odczuwania bólu głowy oraz znacznego zawężenia pola widzenia. Może to tym samym zdecydowanie wpływać na komfort życia, przez utrudnianie tak prostych czynności, jak kierowanie autem i czytanie.

Ile trwa blefaroplastyka, czyli korekta powiek górnych?

Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i pozbyciu się niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności wycina się też nadmiar tkanki tłuszczowej. Nacięcie zszywane jest delikatnymi szwami, co powoduje, że po wygojeniu ślad po ranie pozostaje niedostrzegalny. Sam zabieg blefaroplastyki trwa z reguły około 1 godziny i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez pewien czas występuje obrzęk oczu, czasem pacjent doświadcza również swędzenia powiek, aczkolwiek najczęściej już po plus minus 10 dniach pacjenci powracają do swoich codziennych zajęć.

Nie każdy może przystąpić do zabiegu plastyki powieki górnej, dlatego wcześniej konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki znajduje się między innymi zaburzenia gojenia się ran, choroby nowotworowe czy też nadciśnienie. Blefaroplastyki nie wykonuje się również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.