Czyste powietrze w mieszkaniu – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia zanieczyszczenia powietrza zagościła już w świadomości przeciętnego mieszkańca Polski i coraz rzadziej bywa bagatelizowana. Polacy zauważyli, iż jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, ma spory wpływ na nasze zdrowie. Jednak dopóki nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy może sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – sprzęt od cenionych producentów

Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobne jest niebezpieczeństwo występowania znacznego stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Na rozwój wielu chorób układu oddychania narażeni są przede wszystkim rezydenci większych miejscowości i okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery pokaźne ilości tych pyłów. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to obecnie coś nowego na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak przykładowo Cado, AirFree czy LIFAair, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co ważne, poza eliminacją z atmosfery pyłów, często mają one też inne pożyteczne funkcje.

Nawilżanie oraz detekcja dwutlenku węgla – dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w różnych rozmiarach, w związku z tym bez problemu dostaniemy urządzenie stosowne do określonej objętości pokoju. Oczyszczacze są względnie nieduże, więc bez ograniczeń daje się przenieść je między pomieszczeniami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wychwytują one też drobnoustroje oraz grzyby, które mogą być przyczyną szeregu chorób czy też reakcji uczuleniowych, jak również groźny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża i jonizuje powietrze, co tworzy w pomieszczeniach rześką atmosferę, a równocześnie przynosi głębszy sen. Niektóre oczyszczacze mają również detektory alarmujące o obecności CO2. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na alergie.