Jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii stomatologicznej?

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie części zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powracających stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.