Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, iż zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki czemu dentysta jest w stanie dotrzeć do głęboko zlokalizowanych warstw zęba. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając prawie całkowicie ryzyko różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie kuracji i poprawienie komfortu pacjenta.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto wybrać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci mówią w sieci.