Ortokorekcja – na czym polega i kiedy się ja stosuje?

Szukasz szczegółowych informacji o ortokorekcji? Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl

Czy zakładanie okularów przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, że przy niedużej wadzie wzroku okulary mogą być niepotrzebne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Jak działa ortokorekcja?

Astygmatyzm i krótkowzroczność to kłopotliwe wady wzroku, które są w stanie dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować przy użyciu lasera, ale dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodu braku pieniędzy albo wręcz z obawy przed ingerencją lasera. Nie oznacza to jednak, że są one na zawsze skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i obserwowanie stopniowego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i zablokować jej postęp stosując ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, a – co najważniejsze – efektywną metodę polegającą na korekcji kształtu rogówki w czasie snu. Jak to działa? Kiedy osoba, która włożyła specjalne szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, modelując jej krzywiznę poprzez stosowne jej wypłaszczenie i tym samym niwelują przyczynę wady wzroku. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalny często nawet na drugi dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Trzeba jednak uwydatnić, iż nie jest to działanie permanentne jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, drobiazgowym stosowaniu się do wskazówek optometrysty, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Modelowanie krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalne – po zaprzestaniu zakładania ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swojego poprzedniego kształtu.

Jak duża wada wzroku uniemożliwia zastosowanie ortosoczewek?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w każdym wieku, także najmłodszych. Całe szczęście z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci, które ukończyły 7 lat, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednak wiedzieć, że użycie z ortosoczewek nie jest możliwe przy miopii większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, dlatego soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku i przygotowaniu topografii rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to np. stożek rogówki i zapalenie gałki ocznej.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]