Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź, gdzie kupić kantar sznurkowy, wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do zarysu i wielkości głowy konia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie wyższy komfort dają kantary podszywane – na przykład syntetycznym bądź naturalnym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Kantar tego typu świetnie chroni przed powstaniem obtarć, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub treningów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]