Odzież i bielizna kompresyjna w sporcie – działanie i zastosowanie

Nie szukaj już więcej! Tu znajdziesz odzież kompresyjną.

Praktycznie każdy słyszał o odzieży termoaktywnej, aczkolwiek nie wszyscy natknęli się na definicję „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, bo ten termin przeważnie kojarzony z akcesoriami wykorzystywanymi w rehabilitacji. W tym artykule przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na skuteczność ćwiczeń osoby, która ją zakłada.

Sportowa odzież kompresyjna

Bielizna oraz odzież kompresyjna to specjalistyczne ubrania, które posiadają szereg cech korzystnie oddziałujących na wygoda ćwiczeń. Mięśnie opięte taką odzieżą prędzej się regenerują, bo ściśle przylega ona do skóry. Kontrolowany ucisk, jaki umożliwia ta przeważnie bezszwowa odzież, przyczynia się do poprawy dotlenienia i ukrwienia tkanek oraz skuteczniejszego usunięcia “zakwasów” ze zmęczonych mięśni. Wysokiej jakości odzież uciskowa w letnie dni nie dopuści do przegrzania organizmu, natomiast w jesienne miesiące skutecznie zabezpieczy go przed chłodem. Ta cecha ubrań kompresyjnych pozwala na użycie ich zarówno przez sportowców wolących treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących w zaciszu siłowni. Kolejną nadzwyczaj istotną właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność zabezpieczenia mięśni przed mikrourazami, jako że ogranicza ona wibracje oraz wstrząsy mięśni, częstokroć pojawiające się w czasie treningów siłowych.

Odzież i bielizna kompresyjna – czy zawsze zakładać na czas ćwiczeń?

Odzież kompresyjna opracowana jest głównie do korzystania z niej podczas aktywnego treningu. Na przykład koszulki o cechach uciskowych podpierają mięśnie grzbietu i brzucha, jak również umożliwiają optymalną wentylację, a spodenki kompresyjne stabilizują pracę tkanki mięśniowej nóg, pośrednio pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych rezultatów. Profesjonalni sportowcy, skoncentrowani na ćwiczeniach mięśni całego ciała nieraz stosują kombinezonów kompresyjnych, zaś normalni klienci klubów fitness przeważnie korzystają z kompletu spodenki + top. Sportowe getry bądź skarpetki kompresyjne można ubierać na czas ćwiczeń, jednakże rekomenduje się korzystać z nich raczej zaraz po treningu, aby szybciej odbudować mięśnie. Ważne jest też, by właściwie dobrać rozmiar odzieży lub bielizny kompresyjnej, tak żeby nie powodowała zbyt silnego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na krążenie. Odzież kompresyjną damską oraz męską bez trudu zakupimy w większości sklepów sportowych.

Nasze dane kontaktowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]