Otwarty czy integralny – jaki kask na motor kupić?

Znajdź kaski motocyklowe w Krakowie na www.legato-motocykle.pl.

Każdy entuzjasta jednośladów wie, że istotą posiadania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest nałożenie kasku. Bez znaczenia, czy jeździmy na motorze od czasu do czasu, czy jest on naszym codziennym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, bo taki obowiązek nakładają na nas przepisy kodeksu drogowego. Ich złamanie grozi nałożeniem mandatu i punktów karnych, lecz może mieć też znacznie groźniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (bądź jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na ciężkie obrażenia, a często i śmierć.

Crossowe i szczękowe – rodzaje kasków motocyklowych

Kaski motocyklowe różnią się od siebie designem i przeznaczeniem. Istnieją 4 podstawowe warianty kasków:
Kaski otwarte nie posiadają wcale części chroniącej żuchwę – skorupa ochrania wyłącznie górną część czaszki. Nie ważą wiele, ale nie gwarantują wysokiego poziomu ochrony, dlatego zalecane są dla osób poruszających się na skuterach oraz motocyklach rozwijających niższe prędkości (np. choppery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski dające maksymalny poziom ochrony, które używane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się brakiem szybki, lekkością oraz bardzo opływowym kształtem. Żeby go używać trzeba dokupić również w gogle.
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego chyba najczęściej wybierane przez kierowców, bowiem można je wykorzystać do jazdy na motorze sportowym, szosowym, jak również na skuterze. Ich charakterystyczną własnością jest zwarta struktura, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, jednak niezbyt wygodne.
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, że posiadają poruszający się (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To sprawia, iż są niezwykle komfortowe – da się w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.

Co sprawdzić przed kupnem kask na motocykl?

Szukając kasku na motor nie zapominajmy, że po drogach w Polsce można poruszać się tylko z kaskami posiadającymi homologację, zatem dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Co więcej zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask jest dobrze dopasowany do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć i czy wentylacja kasku jest sprawna.

Nasze dane kontaktowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]