Rodzaje łańcuchów śniegowych

Sprawdź, gdzie nabyć łańcuchy zimowe

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, terenowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]