Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

food pairing

Co prawda jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych kombinacji aromatów, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą potraw, które pozornie wcale do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co najważniejsze, smakowitych wyników. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Ogromny wpływ na nasz zmysł smaku miało bezspornie możliwość kupna nieosiągalnych dotychczas w naszym kraju artykułów spożywczych, jak również otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu chociażby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie zaskakuje. Osoby, które zagustowały w takich niespotykanych fuzjach smakowych nierzadko zaczynają własne eksperymenty i samodzielnie szukają coraz to bardziej nietuzinkowych kombinacji. By te aczkolwiek przyniosły oczekiwane skutki, powinno się przedtem zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeśli pragniemy, aby nasze kulinarne przygody naprawdę były powodem ekscytacji i umożliwiały odnalezienie nowych smakowych wrażeń, należy działać zgodnie z zasadami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są zaledwie instrukcjami, o których trzeba pamiętać, by aromaty łączyły się w harmonijną, choć niezwykłą całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się umiejętność łączenia ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za całkiem ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są jednak dokładnie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą głównie zawartości poszczególnych składników w używanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz także o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing warsztaty wyłącznie z wykwalifikowanym szefem kuchni

Do zabaw z food pairingiem konieczne są instynkt i bujna wyobraźnia, jednakże to nie one okazują się najistotniejsze. Znacznie bardziej liczy się wiedza z zakresu zawartości rozmaitych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. Dlatego świetnym posunięciem będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – zwłaszcza, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa na ogół kilka godzin.

Nasze dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]