Ponadczasowe okna skrzynkowe

W tym miejscu znajdziesz okna skrzynkowe.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Nierzadko spotkać je możemy w starych gmachach, wiejskich domkach oraz pałacach. Dziś są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w tego typu, bo użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez urzędników. Warto przy okazji zauważyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej zakładane są także w nowszych budynkach. Tym bardziej, że dzisiejsze wersje są tak samo wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?

Konstrukcja okien skrzynkowych

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo elementów – dwa u góry, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i niegdyś służyły do wietrzenia wnętrz. Taka budowa najlepiej zda egzamin w budynkach zabytkowych – chociażby domach ceglanych.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej wybierano sosnę czy modrzew, lecz od niedawna ich twórcy wykorzystują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem o wiele bardziej odporne na wpływ wilgoci, wiatru i ekstremalnych mrozów.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]