Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Zamów sklejkę Peri

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jednakże zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki znajdują również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły używane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego współcześnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć stosowany rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje również wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]