Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Dalsze informacje o szalunkach ściennych

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami lub desek drewnianych, która po rozmontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców i inwestorów stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy materiały. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję łączą narożniki, łączniki, belki i głowice ze stalowe lub aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]