Kilka informacji o systemie SWIFT

system swift

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT używają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie wdrożone są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Czym więc wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]