Kolekcjonuj i inwestuj zarazem – o złotych i srebrnych monetach okolicznościowych

Jeśli potrzebujesz numizmatów, odwiedź tę stronę.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale również obiekt westchnień numizmatyków ze wszystkich stron świata. Numizmatyka, będąca początkowo dyscypliną nauki analizującą monety, medale a potem także banknoty, z biegiem lat przeistoczyła się w powszechne hobby. Wielu numizmatyków widzi natomiast zbieranie monet jako sposób na lokatę pieniędzy w przedmioty, mogące po pewnym czasie dać wymierne profity. Starannie zutylizowały to mennice z różnych stron świata, corocznie emitujące tysiące ciekawych złotych i srebrnych monet okolicznościowych.

Złote i srebrne numizmaty – pasja, która może być inwestycją

Motywów, dla których ludzie gromadzą monety oraz banknoty jest sporo. Niektórzy koncentrują się na numizmatach emitowanych w związku z obchodami rocznicy istotnego wydarzenia historycznego lub urodzin czy śmierci cenionej znakomitości z obszaru polityki albo nauki. Inni zachwycają się pieniędzmi, w związku z tym kolekcjonują środki płatnicze różnych państw. Pozostali poszukują monet, których rewers ilustruje konkretny motyw, np. związany z architekturą albo roślinami. Jest natomiast grupa kolekcjonerów, której nie interesują numizmaty dostępne w sporych nakładach z mosiądzu, niklu oraz miedzi, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, najczęściej ze srebra i złota. Naturalnie, tego typu numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są po wielokroć droższe aniżeli normalne monety okolicznościowe, jednak powinno się mieć na uwadze, iż ich zakup bywa dobrą lokatą. Z czasem cena złotych oraz srebrnych numizmatów często znacznie wzrasta, nie tylko z powodu ograniczanej liczbę danego wzoru, ale również ze względu na potencjalny wzrost ceny kruszcu, którego zostały one wykonane.

Srebrne monety numizmatyczne z Polski

Hobbystom koncentrującym się jedynie na numizmatach produkowanych w Polsce z pewnością nie braknie interesujących eksponatów do kupienia. Zaledwie w zeszłych kilku latach Mennica Polska wypuściła takie monety jak np. 10 rocznica tragedii smoleńskiej czy kolekcja Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami między innymi Fryderyka Skarbka i Stanisława Grabskiego. Gros monet okolicznościowych produkowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich koszt, w zależności od roku wybicia, nakładu oraz wagi, oscyluje w przedziale od 90 do nawet 300 złotych. Złote i srebrne numizmaty zamknięte są zwykle w kapslu albo sprzedawane w kasecie razem z certyfikatem.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]