Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Porządna porcja informacji o Krajowym Systemie Faktur. Zobacz koniecznie!
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur rachunkowych
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednak dla stosownej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie absolutnie czytelny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakowy format niezależnie od tego których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – właściciele firm wiele na nim zyskują
Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zawieruszą faktury (KSeF przechowuje informacje o nich przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot VAT, jak również są zwolnieni z konieczności przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług i akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]