Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Potrzebujesz sprawdzić, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź http://www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]