Badania psychologiczne kierowców – przebieg testów

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Drugim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat Piórkowskiego. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]