Ciepły montaż okna – co to jest?

Nowoczesne okna cechują się niskim poziomem przenikania ciepła, gwarantują komfort termiczny wewnątrz domu, a także pozwalają zmniejszyć nakłady na ogrzewanie. Żeby maksymalnie wykorzystać ich walory, należy je odpowiednio osadzić w murze. Czym charakteryzuje się ciepły montaż okna? Jakie korzyści gwarantuje i dlaczego warto się na niego zdecydować? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ciepłym montażu.
Chcesz zainwestować w energooszczędne okna o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej? Od 2021 roku zacznie obowiązywać nowa norma, według której okna będą musiały spełniać restrykcyjne kryteria – współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć 0,9 W/(m2K). Niestety nawet zamontowanie najbardziej szczelnych okien nie zabezpieczy nas przed stratami ciepła, jeśli nie zadbamy o odpowiednie osadzenie skrzydeł w murze. Rozwiązaniem tego problemu jest ciepły montaż, który zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych.
Ciepły montaż okien – na czym polega?
Prawidłowy montaż okien polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających:
- zewnętrznej – paroprzepuszczalnej,
- środkowej – izolacji termicznej,
- wewnętrznej – paroszczelnej.
Zewnętrzna warstwa jest wykonana ze specjalnych taśm paroprzepuszczalnych i chroni izolację przed wilgocią. Jej rolą jest również zabezpieczenie przed wnikaniem wody pod warstwę ocieplenia. Środkową warstwę stanowi niskoprężna pianka poliuretanowa, którą szczelnie wypełnia się przestrzeń między oknem a murem. Warstwa wewnętrzna z kolei jest wykonana za pomocą specjalnej paroszczelnej taśmy okiennej, a jej celem jest ochrona przed wnikaniem pary między ścianę a ramę okienną. Jak widzimy, w czasie wykonywania ciepłego montażu okien stosuje się dwa rodzaje taśm uszczelniających, które przykleja się do muru i ościeżnicy. Przy montażu ważne jest zachowanie niewielkiego zapasu i mocowanie taśm na luźno. Stosowanie trzech warstw uszczelniających to nie jedyna różnica między tradycyjnym montażem i montażem „ciepłym”. W tym drugim przypadku taśmy należy przyklejać do wcześniej oczyszczonego i gładkiego podłoża. Jeśli na powierzchni są jakieś nierówności, należy je usunąć i tak przygotowane podłoże zagruntować.
Ciepły montaż – czy warto?
Standardowy montaż okien polega na przytwierdzeniu ich do ściany za pomocą kotew, a następnie wypełnieniu szczelin pianką PUR (poliuretanową). Niestety taki sposób osadzania okien nie gwarantuje wyeliminowania wszystkich mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło przedostaje się na zewnątrz. Prawidłowy montaż okien PCV z zastosowaniem trzech warstw uszczelniających pozwala zabezpieczyć dom przed ucieczką ciepła, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, a także utrzymanie optymalnego komfortu termicznego w budynku. Dzięki temu nie będzie konieczne dodatkowe uszczelnianie okien. Oprócz tego ciepły montaż chroni również przed innymi nieprawidłowościami, np. pojawieniem się pleśni czy grzybów na ścianach. Odpowiednie połączenie okien z murem pomaga też zapobiegać zawilgoceniu pomieszczeń i wpływa na komfort wszystkich mieszkańców.
Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/cieply-montaz-okna-co-to-jest/