Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania trzeba zadbać o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich wytrzymałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również spowodować rozkwit szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które części budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wodą i jakiej technologii należy użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze ekspertami w toku prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą i uszczelnieniem przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.