Jakie testy obejmują badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała - kliknij tu po więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale też określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z testów inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Ujmują między innymi psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po wirometr, stereometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy używają okularów, powinni tylko pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D+E i D. Przejść muszą je także osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy dodać, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]