Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Tutaj zamówisz okna zabytkowe.

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te wytwarzane współcześnie więc są wielką dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich cenę w znacznej mierze rzutuje również wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w markecie surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są też uchylane, a to powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje wiele dobrych stron, jednak wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone duże kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]