Fotele biurowe – wybieraj je z głową!

Po długim dniu siedzenia przed komputerem może nas boleć kręgosłup. Bardzo ważne oczywiście będą ćwiczenia, nawet także to nie pomoże, jeśli przed komputerem siedzimy na niewygodnym krześle. Dlatego nie należy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, iż kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka wpływają także na nastrój załogi – ich właściwe wybór skutkuje wyższą skutecznością oraz wzrostem kreatywności pracowników. Jak więc kupować fotele do biura? Czym może grozić chybiony dobór takich krzeseł?

Fotele do biurka – najistotniejsza jest możliwość regulacji

W dużych firmach najistotniejsza będzie możliwość regulacji ułożenia podłokietników, zagłówka oraz siedziska krzeseł przeznaczonych do pracy przy biurku. Należy bowiem pamiętać, iż będą ich używać pracownicy o różnym wzroście – wyżsi mogą skarżyć się na ból pleców po dniu siedzenia na fotelach z źle wyprofilowanym oparciem, niscy z kolei na ból kończyn dolnych spowodowany nie dotykaniem całą powierzchnią stopy podłogi. Znacząca jest również równowaga całego fotela do biurka. Zapewni ją właściwa konstrukcja podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. Podczas przesiadywania przy komputerze pomocne będą także podłokietniki, które znacznie ułatwią obsługę klawiatury, choć są osoby, wolące fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia warto wybrać fotele, do których bez trudności da się dokupić nowe kółka, które są często zużywającym się ich elementem.

Nieodpowiedni wybór foteli biurkowych – jakie mogą być skutki?

Najczęstszymi dolegliwościami biorącymi się z nieodpowiedniego ułożenia ciała podczas siedzenia przy komputerze są zwłaszcza bóle pleców – zarówno na odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. Wypada poza tym nadmienić, że choroby mogą dotykać również nadgarstków – szczególnie przy niewłaściwym poziomie lub braku podłokietników. Nie zapominajmy także, iż nawet właściwie wyregulowany fotel nie zagwarantuje nam zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przed komputerem trzeba regularnie przerywać na kilkuminutowe ćwiczenia.